Materiály na šperky


Co chcete vyjádřit šperkem? Zdobit se je přirozenou lidskou potřebou od nepaměti. Šperky však v sobě nesou také naše vzpomínky a jsou velmi oblíbenými dárky. Vyberte si šperk z materiálu, který nejlépe odpovídá vašemu názoru!

Zlaté šperky

Zlatým šperkem vždy vyjádříte luxus, hodnotu a stabilitu. Zlato je používáno na šperky odedávna a dodnes patří k nejpoužívanějším materiálům pro výrobu šperků. V současnosti jsou velmi oblíbené šperky z bílého zlata.

Zlaté šperky mají vynikající vlastnosti: vyznačují se příznačným leskem, jsou vysoce chemicky odolné, neoxidují, jsou hypoalergenní. Zlato je používáno pro výrobu všech typů šperků – zlatých prstenů, náušnic, přívěsků, řetízků, náramků. Zvláštní místo pak patří zlatým zásnubním a snubním prstenům.

Čisté zlato je poměrně měkký, chemicky velmi odolný kov charakteristické žluté barvy. V přírodě se vyskytuje velmi vzácně a jeho těžba i zpracování je náročné, proto je zlato relativně drahé. Dosud bylo vytěženo a zpracováno kolem 160 000 tun zlata.

Ryzí zlato má 24 karátů, ale pro výrobu šperků je nutné použití ve slitině s dalšími kovy. Podle jejich obsahu klesá podíl čistého zlata. Nejčastěji je pro výrobu šperků používáno 14kt zlato. Pro zlepšení užitných vlastností zlata se používá stříbro, měď, zinek, palladium či nikl. Podle použitého kovu se také mění zabarvení zlata – rozeznáváme žluté zlato, růžové či červené zlato a bílé zlato.

Cena zlata je určována obchodováním na burzách, proto v průběhu doby kolísá, nejsou výjimkou ani skokové změny cen o desítky procent.

Stříbrné šperky

Stříbrné šperky jsou variabilní a vzhledem k šíři sortimentu snadno kombinovatelné. Stříbrné šperky jsou cenově dostupné, vyrábějí se v mnoha designech – každý tedy najde stříbrný šperk dle svého vkusu. Mezi stříbrnými šperky najdete tradiční vzory oblíbené po generace, ale i naprosto nové, aktuální typy.

Stříbro je poměrně měkký bílý kov, charakteristický svým leskem. Pro klenotnické účely se používá s dalšími příměsemi, které zlepšují jeho užitné vlastnosti. Podíl čistého stříbra ve stříbrných špercích však činí vždy kolem 90%, udává jej poměr z tisíce jednotek, např. 925/1000 znamená, že 925 g z každých 1000 g je čisté stříbro. Charakteristickým rysem stříbrných šperků je jejich oxidace, která se projevuje jako začernání. O stříbrné šperky je důležité správně pečovat, vyhnout se styku s chemikáliemi, skladovat je odděleně a občas je vyčistit speciálními přípravky či ultrazvukem.

Některé stříbrné šperky jsou zušlechtěny rhodiováním – povrchovou úpravou rhodiem, která zabraňuje oxidaci a šperky jsou též mechanicky odolnější, např. vůči poškrábání. Vrstvička rhodia také změní zabarvení stříbrného šperku, který se tak začne podobat šperku z bílého zlata. Nevýhoda rhodiovaných stříbrných šperků je, že je často nelze při mechanickém poškození opravit nebo je oprava velmi drahá.

Ocelové šperky

Šperkem z chirurgické oceli vyjadřujete vztah ke kvalitě i k moderním technologiím. Pro výrobu šperků se používá vždy ta nejkvalitnější ušlechtilá vysoce legovaná ocel, označovaná též jako chirurgická, protože své hlavní využití nachází v medicíně. Z chirurgické oceli se vyrábějí zejména současné designové šperky ve všech typech, ušlechtilá ocel je používaná i pro výrobu piercingu.

Ocel použitá na výrobu šperků má vynikající vlastnosti: nepodléhá oxidaci, je mechanicky odolná, šperky z chirurgické oceli jsou hypoalergenní. Ocel má tmavší barvu než stříbro. Náročné je zejména opracování ocelových šperků, protože chirurgická ocel je relativně tvrdá a lze ji tavit jen za vysokých teplot. Pro dokonalé opracování šperků z chirurgické oceli jsou používané nejmodernější metody, např. přesné řezání za pomoci laserových paprsků či elektromagnetické leštění.

Řada módních značek vyrábí šperky z ušlechtilé oceli, mezi nejznámější patří například značka Morellato.

Ocelové šperky mají tmavší odstín než šperky stříbrné. Z důvodu odlišných vlastností těchto materiálů (nejen kvůli odstínu, stříbro je také mnohem měkkčí kov než ušlechtilá ocel) nedoporučujeme nosit ocelový přívěsek na stříbrném řetízku a opačně. Tvrdá a ostrá chirurgická ocel může měkčí stříbro poškodit.

Titanové či wolframové šperky

Chcete-li vyjádřit trvalé pouto, jistotu a stálost, volte šperky z titanu či wolframu! Návrháři a klenotníci stále častěji používají pro výrobu šperků nové kovy s vynikajícími vlastnostmi. Patří mezi ně například titan a wolfram – kovy šedavé barvy, velmi tvrdé, tvarově stálé, naprosto rezistentní k chemickým vlivům, hypoalergenní. Wolframové šperky jsou vysoce odolné i proti poškrábání a jejich povrch zůstává dokonale hladký. Titanové i wolframové šperky mají výhradně aktuální design.

Titan i wolfram jsou drahé kovy, jejichž opracování je možné pouze za použití nejmodernějších technologií. Pro své nenahraditelné vlastnosti jsou kromě výroby šperků používány při výzkumu vesmíru, v leteckém a chemickém průmyslu i ve zdravotnictví (nástroje, implantáty).

Titan je velmi oblíbeným materiálem pro výrobu piercingu. Stále více partnerů také volí titanové snubní prsteny.

Šperky s kameny

Lesk a barvy dodávají šperkům nejrůznější kameny. Od dávných dob je pro výrobu šperků používají přírodní drahé kameny – diamanty, granáty, perly, opál, tyrkys, zirkon a mnoho dalších druhů. Kromě ozdoby se drahým kamenům často přisuzují i magické vlastnosti – přinášejí štěstí nebo pozitivní energii.

Velmi často jsou však součástí šperků i skleněné kameny – nejznámější šperky s dokonale broušenými skleněnými krystaly nesou značku Swarovski.

V některých typech šperků mají kameny svou nezastupitelnou úlohu – např. zásnubní prsten si nelze bez kamínku představit. Vybrat si ale můžete, jestli dáte přednost tradičnímu diamantu či levnější variantě se zirkonem.

Doplňkové materiály

Při výrobě šperků jsou často používané další materiály k ozdobám, umocnění vzhledu nebo pro vytvoření barevného kontrastu. Mezi doplňovými materiály tak najdete např. smalty, keramiku, kůži, přírodní kaučuk, ale třeba i plast.



Puncovní značky
O web se stará Ondřej LUKÁŠ