Výběr správné velikosti šperku

Obecná pravidla

Při výběru šperku sledujte prosím v detailu produktu jeho rozměry a třeba si i nakreslete jeho orientační velikost s pomocí milimetrového měřítka. Šperky vybírejte podle předpokládaného používání (jiný šperk se hodí pro zvláštní příležitosti, jiný typ je vhodný pro každodenní nošení). Při výběru šperku jako dárku dbejte na správnou volbu typu a velikosti i dle osobnosti obdarovaného a jeho vkusu – někdo dává přednost masivním, výrazným šperkům, jiní se raději zdobí drobnými šperky a kladou důraz na detail.

Správný výběr velikosti prstenu

Velikosti prstenů jsou normované. Velikost prstenů (např. 54, 56, 59 apod.) je dána obvodem prstu v milimetrech.

Chcete-li zjistit svou správnou velikost, můžete si předem objednat sadu měřících kroužků na prsteny, pomocí které určíte velikost nejpřesněji. Počítáme s tím, že nám sadu po určení velikosti v pořádku vrátíte a uhrazená cena poslouží jako záloha na vaši objednávku nebo vám částku vrátíme.

Pokud na nákup spěcháte, můžete určit orientační velikost pomocí tohoto grafického návodu:

  • Použijte ideálně pevnější, ale ohebný papír či stuhu o šířce odpovídající šířce obroučky prstenu.
  • Pamatujte na to, že prsten budete muset přetáhnout přes kloub. Nemějte prst proužkem papíru příliš přiškrcený.
  • Rozmyslete si dobře, na kterém prstě budete prsten nosit. Masivnější prsteny nebo prsteny s velkou hlavou se pohodlněji nosí na prostředníčku či na ukazováčku.
  • U širších a masivních prstenů (šíře cca 7 mm a více nebo robustní tvar) objednejte raději o jedno číslo větší velikost.
  • Tloušťka prstu se během dne běžně mění až o 2-3 mm v souvislosti s teplotou a vykonávanou činností. Nejpřesněji velikost prstenu změříte při pokojové teplotě a když nejste bezprostředně po nějaké namáhavé činnosti.

  • TIP: Pokud nemáme v nabídce přesně naměřenou velikost prstenu, můžete si vybrat o číslo větší nebo menší. Zpravidla to není na závadu.
Správnou velikost můžete zjistit též přesným změřením vnitřního průměru prstenu, který vám padne.

Převodní tabulka průměru a obvodu prstenu

Obvod v mm 48 50 52 54 56 58 60 62 64 66 68 70 72
Průměr v mm 15,4 15,9 16,6 17,2 17,8 18,5 19,1 19,7 20,4 21 21,6 22,3 22,9

Nejobvyklejší dámské velikosti prstenů jsou 50 – 56 mm, pánové pak mívají nejčastěji obvod 60 – 68 mm.

Pokud se při výběru velikosti spletete, zakoupený prsten vám vyměníme. (S výjimkou prstenů vyráběných na zakázku či upravených gravírováním.)

Délka náramku, náhrdelníku či řetízku

Nabízenou délku porovnejte jednoduchým změřením pomocí provázku nebo ohebného metru.

Dámské náramky nabízíme v délkách 18 – 20 cm, pánské náramky měří 20 – 23 cm.

Řetízky a náhrdelníky pro dámy o délce 40 – 45 cm budou volně ležet kolem krku, pro pány je vhodná minimální délka 45 cm, raději však 50 cm. Řetízek či náhrdelník může být ale i mnohem delší, bude pak ležet níže na hrudi.

Velikost přívěsku

V detailu šperku je vždy uveden jeho rozměr. Chcete-li si přívěsek dobře představit, můžete si podle uvedených rozměrů vyrobit i orientační papírový model a vyzkoušet jej před zrcadlem. Při výběru kombinace přívěsek a řetízek volte k menším přívěskům subtilnější řetízky (menšího průměru či šířky), k větším přívěskům pak můžete zvolit i masívnější typy řetízků. Nejste-li si jisti, zda se k sobě řetízek a přívěsek hodí, napište nám!

S výběrem velikosti šperků a jejich kombinací vám rádi poradíme!

Použijte prosím formulář na dotazy u konkrétního zboží, e-mail: info@zlato-stribro.cz, v pracovní době též telefon 608 455 411.

O web se stará Ondřej LUKÁŠ